Jak dbać o płytę OSB?

Nowoczesne płyty OSB to bardzo skuteczny i uniwersalny materiał konstrukcyjny, który z powodzeniem wykorzystywany jest na wielu budowach oraz w trakcie wykańczania wnętrz. Płyty te powstają z wiórów sosnowych, którą są odpowiednio ze sobą połączone i zabezpieczone. Dzięki temu mogą służyć nie tylko jako podkłady, ale również przydadzą się przy stawianiu ścianek działowych lub tworzeniu powłoki na ścianie, wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Aby zwiększyć wytrzymałość i żywotność tych materiałów drewnopochodnych, powinniśmy jednak odpowiednio o nie dbać.

W trakcie budowy lub remontu bardzo ważne jest już odpowiednie przechowywanie płyt. Powinny znajdować się w przewiewnych i wentylowanych miejscach, w których wilgoć będzie ograniczona do minimum. Płyty wiórowe są elastyczne oraz podatne na uszkodzenia, gdy przechowywane są w złej pozycji. Pamiętajmy, by zapewnić im stabilne i płaskie podłoże, które zminimalizuje ryzyko odkształceń i sprawi, że dostępne płyty OSB wykorzystamy optymalnie do naszych potrzeb. Płyty takie również nie powinny znajdować się jedna na drugiej. Postarajmy się chociaż o kilka milimetrów luzu między nimi.

Jak zwiększyć wytrzymałość i parametry płyt?

Płyty OSB to materiał drewnopochodny, dlatego musimy odpowiednio go zabezpieczyć. Na samym początku warto w płytach wypełnić wszelkie ubytki, na przykład masą szpachlową dedykowaną drewnu. Następnie wystarczy materiał oszlifować oraz oczyścić i będzie przygotowany do użytku. Starannie dobrane impregnaty do drewna oraz farby, pozwolą stworzyć twardą powłokę, która zwiększy odpornosć płyt na wilgoć oraz warunki astmosferyczne. Wybierając płyty, warto postawić na modele nr 3 i 4, które idealnie sprawdzą się w wielu warunkach.

Staranne dbanie o zabezpieczenie płyt OSB to podstawa. Dzięki temu nasze kreacje budowlane wytrzymają znacznie dłużej. Od tego jak będziemy przechowywać płyty, zależy to jak długo zachowają swoje właściwości. Jest to kluczowe wtedy, gdy prowadzimy firmę budowlaną lub na co dzień zajmujemy się wykończeniem wnętrz i współpracujemy z wieloma klientami. Dbania o płyty OSB to również minimalizowanie kosztów z naszej strony, dlatego tego nie bagatelizujmy.

Możesz również polubić…