Ogród orientalny – charakterystyka

Ogrody orientalne stanowią ciekawą alternatywę dla ogrodów tradycyjnych lub ostatnio modnych aranżacji nowoczesnych i skandynawskich. Ogród w stylu chińskim lub japońskim to miejsce wyjątkowo klimatyczne, pełne harmonii i wspaniałych, rodzimych i egzotycznych roślin. Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić chiński ogród, by był nie tylko wyjątkowo piękny, ale również funkcjonalny!

Jak urządzić ogród w stylu chińskim?

Podstawą ogrodów orientalnych jest zachowanie naturalnych form i harmonii. Ogrody orientalne są naturalne, schludne i pełne łagodnych kształtów. Nawiązują do żywiołów i natury. Ważną rolę w ogrodach orientalnych pełnią zbiorniki wodne (np. oczka wodne, baseny w łagodnych kolorach, sadzawki, a nawet strumyki), a także pergole, mostki i drewniane altanki. Do wyposażenia ogrodu używa się naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna i kamienia. Unikać należy nowoczesnych form oraz dodatków, mebli i akcesoriów szklanych, metalowych lub plastikowych. Meble ogrodowe powinny być proste i drewniane, ułożone zgodnie z zasadami Feng Shui – tradycyjnej sztuki chińskiej, której celem jest zachowanie dobrej energii w różnych miejscach użytkowych.

Rośliny w ogrodzie chińskim

Roślinność w ogrodzie orientalnym powinna być minimalistyczna i przemyślana. Jako solitery sprawdzą się kwitnące drzewa: wspaniałe magnolie o dużych kwiatach, a także drzewka wiśni i śliwy, które w sezonie letnim pokrywają się drobnymi, biało-różowymi kwiatuszkami. Nie może zabraknąć także karłowatych drzewek iglastych, które można dowolnie formować. W ogrodach orientalnych z powodzeniem można sadzić egzotyczne trawy ozdobne, sprawdzą się również kwiaty: lilie, piwonie, chryzantemy i dalie. Większość trawników powinna być równo przycięta i soczyście zielona. Harmonijne ogrody orientalne nie mogą być zaniedbane lub zarośnięte: według chińczyków takie miejsca mają zaburzoną energię, co negatywnie wpływa na nasz nastrój, a nawet może powodować różne dolegliwości zdrowotne i problemy ze skupieniem.

 

Możesz również polubić…